Zubný kaz

Príznaky:

- trhliny v zubnej sklovine
- hnedé sfarbenie
- bolesti zuba
- kývajúce sa zuby
- bolesť pri konzumácii sladkého, teplého ap.

Čo je to zubný kaz?

Zubný kaz je zmäknutie zubnej skloviny i zuboviny. Môže postihnúť i mliečne zuby. Na postihnutom mieste sa zub zafarbí do hneda. Zubný kaz je jednou najčastejších civilizačných chorôb. Skazené zuby má okolo 95 % obyvateľov Európy.

Prečo zubný kaz vzniká?

Pri hryzení sladkostí za prítomnosti slín sa aktivujú baktérie a v ústach vznikajú kvasné kyseliny. Kyslé prostredie potom môže spôsobiť vyplavovanie vápnika zo zubnej skloviny. Priebeh tohoto procesu sa zosilňuje baktériami, ktoré žijú v mäkkých povlakoch zubov, tzv. plakoch. Vznik zubného kazu však nespôsobuje výhradne iba konzumácia cukru, ale podieľajú sa na ňom aj iné faktory, napríklad zdravá výživa, náklonnosť ku kazivosti zubov, nedostatočná hygiena ústnej dutiny a nedostatočné rozhryzenie potravy. Okrem toho významnú úlohu hrá i tvar a postavenie zubov. Zapálené ďasná, hlboké choboty v ďasnách alebo odhalené kŕčky zubov poskytujú vhodnú plochu na vznik zubného kazu. Ďalším dôležitým faktorom je množstvo a konzistencia slín - ak je ich je málo, prípadne sú prihusté, dochádza k nedostatočnému čisteniu ústnej dutiny aj zubov.

Ako sa odstráni zubný kaz?

Tmavé miesta sa vyvŕtajú, vyčistia a vyplnia. Ak sú však zuby postihnutá ťažko, nezostáva iné riešenie, ako zub vytrhnúť.

Čo môžeme urobiť sami?

Dôležitá je pravidelná starostlivosť o zuby. Zuby si dôkladne (aspoň 3 minúty) čistíme po každom jedle. Po poslednom večernom čistení už nič nejeme, hlavne nie sladkosti. Dôležité je obmedziť cmúľanie sladkých cukríkov a zubnou pastou si čistiť i medzizubné priestory.

Kedy treba navštíviť lekára?

K zubárovi treba chodiť na pravidelné prehliadky, a to i vtedy, ak nemáme zubné kazy. Lekár odstráni zubné povlaky a ošetrí i drobné defekty, ktoré zatiaľ nevyvolávajú bolesti a preto ich spravidla vôbec nevnímame.

Čo urobí lekár?

Skazené miesto odvŕta až po úplne zdravé tkanivo v vzniknutý otvor potom vyplní. Ak by bolo vŕtania veľmi bolestivé, môže lekár použiť miestne znecitlivenie. Na vypĺňanie zubov používa lekár rôzne materiály, napríklad zlato, porcelán alebo umelé hmoty. Ťažko poškodené zuby sa môžu opraviť i korunkou, v najhoršom prípade vám lekár taký zub vytrhne.

Priebeh ochorenia

Zubný kaz sa môže cez susediace plochy preniesť na vedľajší zub. Ak dôjde k narušeniu skloviny, môžu baktérie prenikať do zuboviny a potom i ďalej do zubnej drene, kde vyvolajú zápal, tzv. pulpitídu.

Je zubný kaz nebezpečný?

Menšie miesta postihnuté kazom, ak sa včas ošetria, nie sú nebezpečné. Zapálené zuby sú bolestivé a môžu viesť i k závažnejším poškodeniam zdravia, napríklad chorobám zdravia alebo reumatizmu. V nijakom prípade teda nemožno zubné kazy podceňovať.

Stránka pochádza od: Majlen