Vylučovanie

Zložitosť vylučovania sa postupne stupňovala s vývojom organizmov. Od baktérií a jednobunkových živočíchov, kde súžia na vylučovanie len tie najkratšie a najjednoduchšie cesty, až po cicavce, ktoré majú na vylučovanie zariadených hneď niekoľko procesov, kde každý má svoju vlastnú zložitú a dokonalú cestu. V najbližšej časti by som chcel opísať vylučovací proces u človeka, nakoľko to moje zdroje informácií podporujú najviac.
Vylučovanie u človeka obsahuje vlastne tri procesy: vylučovanie pomocou močového systému, pomocou tráviaceho systému a pomocou potenia.
Pri vylučovaní pomocou močového systému prvým dôležitým orgánom sú obličky. Slúžia na triedenie prebytočnej vody, solí, močoviny a toxických látok z krvi. Ich funkcia sa dá prirovnať k funkcii nejakého filtra. Krv sa vnútri orgánu filtruje a postupne vzniká malé množstvo koncentrovanej odpadovej tekutiny – moču. Tá potom je odvádzaná svalnatou trubicou – močovodom do močového mechúra.
Močový mechúr je svalnatý vak v dolnej časti brucha, ktorý sa zväčšuje v závislosti od pribúdajúceho množstva moču. Dve tenké trubice – močovody sa otvárajú smerom do zadnej časti a privádzajú moč z obličiek. Na spodnej strane močového mechúra je tenkostenná močová trubica, ktorou sa moč odvádza von z tela. U žien je omnoho kratšia ako u mužov.
Pri vylučovaní pomocou tráviaceho systému sa prehltnutá potrava dostáva cez hltan do najširšej časti čriev, do žalúdka. Je to svalnatý vak, ktorý sa rozširuje v závislosti od množstva zhltnutej potravy. Tam ju drví, premiešava so žalúdočnými kyselinami a inými tráviacimi šťavami tvorenými v žalúdočnej stene. Potrava sa mení na krémovitú hmotu a postupuje ďalej do tenkého čreva.
Črevá sa skladajú z dvoch častí: tenké a hrubé črevo. Spolu majú dĺžku asi 7,5 m. Tenké črevo je trubica stočená v bruchu. Je to hlavné miesto pre trávenie a vstrebávanie potravy. Druhá časť, hrubé črevo, je umiestnená okolo tenkého čreva. Jeho hlavnou funkciou je vstrebávať vodu a soľ a vypudzovať odpad, ktorý sa skladuje v konečníku. Keď je plný, zvierač sa uvoľní a stolica sa vytlačí z tela.Posledným druhom vylučovania je vylučovanie potom. Potom vylučuje človek z tela nepotrebné a škodlivé látky zmiešané s vodou. Telo opúšťajú na celom povrchu tela pomocou pórov. Sú to malé kanáliky s potnými žľazami. Potenie má v ľudskom tele aj funkciu obrany proti prehrievaniu organizmu na základe fyzikálneho zákonu, pot sa na povrchu tela vyparuje a vyparovanie spôsobuje ochladenie povrchu.