Trpezlivosť má horkú príchuť ale sladké ovocie - úvaha

Trpezlivosť ? Človek jej potrebuje v dnešnej dobe viac než dosť. Pri kažodennej činnosti nás môže niečo rozladiť alebo nahnevať. Ale ten kto má primeraná dávku trpezlivosti si vie poradiť skoro zo všetkým. Nemusí sa len rozčulene prizerať ako sa mu nič nedarí. Jednoducho si povie, že to čo mu nevyšl teraz bude skušť stále znova a znova ... Nie len preto, ze väčšinou musí, ale aj preto že si chce sám sebe dokázať že na to má. Lebo človek je už raz taký zvor ktorý si musí neustále dokazovať že dokáže takmer všetko. Tým pádom zistíme že každý z nás ma v sebe zakorenenú istú dávku trpezlivosti. Len nie každy ju vie využiť do takej miery ako je to potrebné a nutné.

Vždy si musíme uvädomiť že každý aj malyčký krôčik nám v celkovom bilancovaní môže pomôcť k dosiahnutiu lepšieho výsledku. Preto by sme nikdy nemali nič robiť len tak na oko. Všetko by sme mali mať aspoň z časti premyslené. A potom by nám ani tá trpezlivosť neprinášalá korkú chuť.

Človek by sa nikdy nemal zastaviť pred dosiahnutím svojho cieľa. Ale mal by si vždy uvädomovť za akú cenú to alebo ono robí. Mal by vedieť či sa môže vzdať vprospech niečoho väčšieho iných hoci len preňho dôležitých vecí. Keď si každý uvädomí, že všetko na svete sa dá dosiahnúť len musí chcieťm Musí mať dostatok trpezlivosti a odvahy. Tak potom to sladké ovocie, tie plody svojej práce môže zbierať každý deň. Môže si ich vychutnávať naplno. Lebo len on sám vie čo vštko musel obetovať aby to dosiahol. Akú dlhú a ťažkú cestu musel prejsť za svojím vysnívaným cieľom. A o to viac vie potom prežiť každú sekundu šťastia.

Keď si niekto povie že to sa nedá. Ukončí vlastne to čo ešte ani nezačal. A je to správne? Samozrejme že nie. Veď trochu snahy a k snahe neodmyslyteľne patrí aj trpezlivosť ešte nikomu neublýžilo ani neublýži. Len musí nájsť tú správnu cestu ktorá vedia až na koniec. Do cieľa sa môže dostať pomaly ale hlavná vec je to že sa tam dostane. A v tom cieli Ho čaká ďalšia cesta a potom ďalšia a ďalšia ... A tak to ide celý ľudský život. Preto sa musí niekedy zastaviť a vychutnať to čo dosiahol. A na to potrebuje tiež trpezlivosť. Akýsi pokoj duše, musí sa naučiť oddychovať. Aby si vedel vychutnať to „svoje“ ovocie naplno ....