Taliansko

Rozloha: 301 225 km2
Poloha: 36°40´- 47°05´severnej šírky

6°33´- 18°30´východnej dĺžky
Taliansko sa nachádza v Južnej Európe. Na severe hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom a Slovinskom, západnú hranicu obmýva Tyrhenské more, východnú hranicu Jadranské more a južnú Iónske more.

Počet obyvateľov: 57 265 000

Hustota osídlenia: 190 obyv./ km2

Hlavné mesto: Rím, 2 817 277 obyvateľov. Mesto Rím bolo založené na siedmich pahorkoch na južnom brehu rieky Tibery. Rím plní funkciu politického, historického a náboženského centra. Nachádza sa tu Bazilika, Koloseum a mnohé ďalšie stavby. Sústreďuje sa tu tiež priemysel. Najväčšou príjmovou položkou Ríma je turistický ruch.

Úradný jazyk: Taliančina

Dovoz: Stroje, ropa, farebné kovy, chemické výrobky, železo, oceľ, textilné vlákna

Vývoz: Stroje, dopravné prostriedky, odevy, výrobky z ropy, topánky, železo a oceľ, ovocie a zelenina

Štátne zriadenie: Republika (+ Sardínia a Sicília)

Povrch: Alpský masív sa rozprestiera od pobrežia Stredozemného mora cez Francúzsko, Švajčiarsko a Rakúsko čím tvorí prírodný hranicu, ďalej potom k Slovinsku a Jadranskému moru. Najvyšší vrch Alp v tejto oblasti je Monte Rosa (4 634 m). v Alpách sa nachádza veľké množstvo jazier ľadovcového pôvodu. Najväčšie z nich sú Garda, Maggiore a Como. Druhým horským celkom, ktorý sa tiahne naprieč republikou, sú Apeniny. Najvyšší vrch je tu vrch Monte Corno (2 914 m).

Podnebie: Juh Talianska a ostrovné častí majú stredomorskú klímu. Letá v Pádskej nížine sú teplé a suché, ale zimy môžu byť chladné. Priemerná januárová teplota v Miláne je +2°C a júlová +25°C. Celkové množstvo zrážok je 1000 mm. V Palerme je to okolo 510 mm, a v Neapoli 900 mm.

Energetika: Tepelné elektrárne poskytujú 65% elektriny, 32% pochádza z alpských, kalábrijských a apeninských vodných elektrární. Ročne sa vyťaží takmer 5 mil. ton ropy, štvrtina vyťaženého množstva pochádza zo Sicílie. Ťažba zemného plynu v Pádskej nížine predstavuje 16 000 m3, preto je dovoz palív nezbytný.

Poľnohospodárstvo: Orná pôda zaberá 4% povrchu, 17% sa využíva na pastierstvo. Pšenica je hlavnou obilovinou, ale i kukurica a ryža. Pádska nížina je hlavná oblasť na pestovanie obilovín, zeleniny, cukrovej repy, tabaku a konope. V Piemonte, Veneto, Toskánsku, Laziu a Sicílii sa pestuje vinná réva. Taliansko je najväčším svetovým dodávateľom vína a olivového oleja. Citrusové plody pochádzajú zo Sicílie a Kalábrie. Mliekárenstvo je na severe zeme. Gorgozola a Parmesan sú dve obchodné značky známych syrov. Na juhu sa sústreďuje chov oviec a kôz. Lesy zaberajú 23% krajiny. Celkový úlovok rybárskych flotíl činí 350 000 ton a k tomu sa pripočíta 550 000 ton morských rakov.

Nerastné bohatstvo: Zo zeme sa vyváža ortuť a síra, ďalej sa tu ťaží zinok a olovo. Náleziská železnej rudy sa nachádzajú v provincii Valle d´Aosta, bauxit pochádza z Abruzie. Vyváža sa mramor, jeho ložiská nájdeme v mestách Carrara a Massa.

Doprava: Z celkového počtu 15 983 km železničných tratí je 9 110 km elektrifikovaných. Cestná doprava ma k dispozícii 301 307 km ciest. Hlavnými prístavmi sú Janov, Neapol, Terst, Benátky, Palermo a Cagliari. Alitalia zaisťujú medzinárodnú leteckú dopravu a obsluhujú všetky mestá.

Mestá: Miláno (1 478 505 obyv.), ležiace v Pádskej nížine, je centrum Talianska a strediskom medzinárodného finančníctva. Neapol (1 200 958 obyv.) leží na úpätí sopky Vezuv. Toto mesto patrí k významným mestám Talianska a rovnako plní rolu oblastného strediska juhu. Turín (1 025 390 obyv.), ďalšie významné mesto severu, sa presadil automobilkou Fiat.

Priemysel: Väčšina odvetví priemyslu sa rozvinula na severe a trojuholník Turín – Miláno – Janov je hlavnou priemyselnou oblasťou. Neapol a Taranto majú veľa oceliarní. Najväčšie priemyselné odvetvia – chemický, strojárenský, textilný, potravinársky (vyrába najmä syr, cestoviny a konzervovanú zeleninu). Turistický ruch rozvinul remeslá, ktoré spracúvajú sklo, ónyx, drevo a ľan.
Turistický ruch: Taliansko je turisticky najobľúbenejšou zemou v Európe (50 mil. turistov ročne) a druhou na celom svete ( 1. USA).