Grécke mestá kriesia myšlienku olympijského zmierenia

V súvislosti s rokovaniami o novej Európskej ústave bolo vo Florencii nedávno stretnutie ministrov športu a predsedov Národných olympijských výborov (NOV) z niektorých členských krajín EÚ, ako aj z tých štátov, ktoré v budúcnosti majú rozšíriť spoločenstvo EÚ.

"Do Florencie sme cestovali na pozvanie Maria Pescanteho, predsedu Európskych olympijských výborov, ktorý však v dejisku stretnutia vystupoval z pozície talianskeho ministra športu," uviedol František Chmelár, predseda Slovenského olympijského výboru (SOV). Slovenskú delegáciu, v ktorej predseda SOV bol, viedol riaditeľ Sekcie financovania a riadenia športu Ministerstva školstva SR Stanislav Kosorin. "Pôvodne sme mali rokovať o štyroch témach, no nakoniec sme počas celej konferencie riešili hlavný bod nášho stretnutia. Tvorili sme textové znenie paragrafu o význame a poslaní športu v budúcej spoločnej Európe, ktoré by sa malo dostať aj do textu budúcej Európskej ústavy, respektíve Európskeho dohovoru," informoval o stretnutí Chmelár.

Podľa neho všetci účastníci sa zhodli na tom, že pre budúcnosť športu v Európe je veľmi prospešné, že prvýkrát v histórii európskeho športu bude vytvorený oficiálny dokument, podľa ktorého by sa malo riadiť športové dianie na starom kontinente. "Pre nás, ľudí, ktorí pôsobíme v športových a olympijských štruktúrach tento dokument má veľký význam. Bude to právna norma, vďaka ktorej budeme môcť spoločne postupovať pri riešení možných problémov," vysvetlil význam tohto paragrafu o športe v EÚ šéf SOV.

"Nedávno som bol na konferencii národných expertov v Aténach. Hlavnou témou tohto stretnutia v krajine budúcoročnej olympiády bola myšlienka o vzkriesení antického olympijského prímeria, olympijského mieru či zmieru," povedal František Chmelár o ďalšom dôležitom stretnutí športových diplomatov prakticky z celej Európy.

"V dejisku XXVIII. olympiády sa stretli delegácie z 20 národných olympijských výborov (NOV) z Európy. Pozvala nás Asociácia gréckych miest a obcí, ktorá rok pred olympiádou pod Akropolou iniciatívne prišla s myšlienkou spomínaného olympijského prímeria.

Ako František Chmelár uviedol, na rokovaní v Aténach spolu prediskutovali text výzvy na všeobecné olympijské prímerie pred, počas i tesne po olympiáde v kolíske svetového olympijského športu. Bude to predložené na Valné zhromaždenie OSN, ktoré bude v novembri 2003. Na texte sme sa dohodli. Vieme, že mierové snaženie z pôdy medzinárodného olympizmu nestačí. Treba vplývať na všetkých ľudí. Grécke mestá prichádzajú s iniciatívou, aby počas OH 2004 bol mier a pokoj na celej našej planéte. Vlády členských štátov OSN tento trend môžu prijať za svoje, no treba nájsť nejaké páky, ktoré by k tomuto zaviazali aj mnohé neformálne teroristické organizácie ako sú Al -Kajda, Organizácia na oslobodenie Palestíny a mnohé iné zoskupenia, ktoré v tomto období robia po svete šarapatu, hrozia atentátmi, výbuchmi a únosmi. Vieme, že to v tejto situácii môže byť iba formálne, ale ak by sa nám naozaj podarilo dosiahnuť pokoj zbraniam aspoň počas aténskej olympiády, bola by to veľká vec," zdôraznil šéf olympizmu na Slovensku.