Francúzsko a Korzika

Francúzsko

Rozloha: 30 525 km2
Počet obyvateľov: 10 054 000
Hustota osídlenia: 104 obyv./km2
Úradný jazyk: Francúzština
Dovoz: Stroje, ropa, železo a oceľ, farebné kovy, automobily, textilné výrobky
Vývoz: Stroje, dopravné prostriedky, železo a oceľ, textilné výrobky, pšenica, ropné produkty, chemikálie, farebné kovy, ovocie, víno
Štátne zriadenie: Republika
Poloha: 42°20´- 51°05´severnej šírky
5°55´západnej dĺžky - 8°10´východnej dĺžky
Francúzsko sa nachádza v Západnej Európe. Na východe hraničí s Belgickom, Luxemburskom, Švajčiarsko a Talianskom. Časť južnej hranice obmýva Stredozemné more a zvyšok je hranica so Španielskom. Severnú hranicu obmýva Severné more a západnú hranicu obmýva Biskajský záliv.
Hlavné mesto: Paríž, 9 319 000 obyvateľov. Je administratívne, finančné, priemyselné a kultúrne centrum Francúzskej republiky. Priťahuje turistov zo všetkých kútov sveta vďaka svojim pamiatkam. Medzi najznámejšie patrí kostol Notre–Dame (bol dokončený v roku 1345), Palais–Royal (palác postavený v rokoch 1624 až 1645, dnes v ňom sídli Štátna rada), Louvre (palác, ktorý slúži ako múzeum so zbierkami umení zo všetkých kútov zeme vrátane obrazu Leonarda da Vinciho - Mona Líza), známa opera, Víťazný Oblúk (bol dokončený v roku 1836), Sacré-Core (bol postavený v roku 1876), Luxemburský Palác, Dôme des Invalides (bola postavená v rokoch 1679-1706, v budove sa nachádzajú hrobky známych ľudí, je tu i hrobka Napoleona I.), tiež známa Eiffelová veža s výškou 320m a mnohé iné pamiatky. Tieto pamiatky sú vidieť z rieky Seina, ktorá preteká cez Paríž a lemujú ju mnohé mosty.
Povrch: Francúzsko je druhou najväčšou európskou zemou s najvyšším európskym vrcholom Mont Blanc v Alpách. Alpy sa rozprestierajú na juhovýchode zeme a zasahujú na taliansku a švajčiarsku pôdu. Severne od Alp sa nachádza pohorie Jura, juhozápadnú časť vyplňuje Pyrenejské pohorie. Pohoria sú mladé a boli vytvorené za posledných 70 mil. rokov. Oblasť Francúzskeho stredohoria je staršie. Vo Francúzsku je niekoľko horských celkov starších dátumov na severe a východe zeme: Armorica, Vogézy a Ardeny. 60% francúzskeho povrchu zaberajú nížiny s riečnymi tokmi: Garonnoz, Seinou, Loirou, Rýnom a Saonou.
Podnebie: Severozápadné Francúzsko má prímorskú klímu, ktorá je ovplyvňovaná teplým Severoatlantickým prúdom. Východné Francúzsko má chladnejšie zimy a teplejšie letá, ktoré sú spravidla chudobné na zrážky. Juh zeme sa teší horúcim letám bez zrážok, zimy sú mierne často daždivé. V Breste bola nameraná priemerná januárová teplota +7°C, v Štrasburgu +2°C a v Marseille +6°C. V blízkosti západného pobrežia sa ročná nameraná hodnota spadnutých zrážok pohybuje nad 800mm vo východnej časti zeme môže byť nižšia než 600mm. Klíma v horách je chladnejšia a vlhšia, úhrn zrážok presahuje 1000mm. V zime väčšina týchto zrážok spadne v podobe snehu.
Nerastné suroviny a energetika: Ťažba nerastných surovín je teraz relatívne nevýznamná. Na severovýchode sa ťaží uhlie a železná ruda. K ťažbe sa využívajú i malé náleziská bauxitu, uránu a soli. Bauxit sa začal ťažiť v meste Les Baux, ktoré surovine prinieslo meno. V blízkosti Pyrenejského pohoria sa ťaží nafta a nachádzajú sa tu malé náleziská zemného plynu. Hlavným zdrojom energie sú jadrové elektrárne, ktoré sa podieľajú 70% na celkovom výkone Francúzskej republiky. Francúzsko využíva jadrovú energiu viac než ktorákoľvek iná zem.
Mestá: Lyon s 1,3 mil. obyvateľmi založili Rimania na sútoku riek Rana s Saonou. V Lyone sa sústreďuje výroba hodvábu. Tiež je dôležitým dopravným uzlom. Marseille (1,2 mil. obyv.) založili Gréci v roku 600 pred. n. l. Neskôr ho ovládli Rimania. Plní úlohu dôležitého prístavu a spojnice medzi severnou Afrikou a bývalými kolóniami v západnej a strednej Afrike. Lille je ďalším veľkým strediskom (959 000 obyv.) a priemyslovým gigantom na severe.
Doprava: Paríž je ohniskom všetkých dopravných systémov ciest a železníc rozbiehajúcich sa do všetkých smerov. Paríž je riadiacim prístavom a domovom troch letísk. Celková diaľka železníc činí 32 727 km. Vo Francúzsku jazdia niektoré z najrýchlejších európskych vlakov, napr. TGV (train de grand vitesse). Vo Francúzsku sa nachádza 1 504 940 km diaľnic, na ktorých sa platia cestné poplatky. Vnútrozemské vodné cesty sú dôležité pre prevoz ťažkých nákladov. 8 500 km vyplňujú splavné rieky a kanály, predovšetkým Seina, Rýn a Rhôna. Air France je národnou leteckou spoločnosťou pre medzinárodnú leteckú prepravu. Air Inter riadi vnútrozemské lety.
Priemysel: Francúzsko je významný priemyselný štát. Ťažký priemysel zahŕňa spracovanie ropy, výrobu železa, oceli, hliníku, cementu, papieru, chemikálii a strojárenstva. Vo výrobe automobilov sa Francúzsko radí na 4.miesto na svete (po Japonsku, USA a Nemecku). Automobilový priemysel sa sústreďuje v blízkosti hlavného mesta, ďalší je v severovýchodnej časti v blízkosti Lille a Dunkerque. Mnoho nových priemyslových odvetví sa začalo rozvíjať okolo prístavného mesta Marseille. Pneumatiky sa vyrábajú v Clermont Ferrand v strednej časti Francúzska. V Lyone a v severovýchodnej časti zeme sa nachádza množstvo textiliek. Francúzsko zaznamenalo boom v cestovnom ruchu naprieč celou republikou, obzvlášť však na pobrežia, v hornatých oblastiach a v hlavnom meste.
Poľnohospodárstvo: Francúzsko je najväčší poľnohospodársky štát Európskej únie. Poľnohospodárske výrobky prestavujú 16% celkového vývozu. Na severe sa pestuje vo veľkom množstve pšenica, zemiaky, jačmeň a cukrová repa. Na mnohých miestach kvitnú vinice. Languedoc produkuje najväčšie množstvo vína, kvalitnejšie víno však prichádza z Bordeaux, z Côte d´Or blízkosti Dijona a oblasti Champagne. Rôzne klimatické pásma umožňujú pestovanie rôznych druhov ovocia. V hornatých oblastiach sa pasú ovce a dobytok. Na rôznych miestach Francúzska sa vyrába syr. 32% pôdy sa využíva na pestovanie plodín, 25% je určené k pastierstvu, 27% pokrývajú lesy.

Korzika

Ostrov v Sredozemnom mori je súčasťou Francúzska od roku 1768. Zaberá plochu 8 680 km2 a žije tu 250 000 obyvateľov. Nachádzajú sa 180 km juhovýchodným smerom od Nice. Ostrov Korzika je drsný a hornatý. Hora Cito dosahuje výšku 2 710 m. Len 2% pôdy sa obrába. Pomaranče, víno a olivový olej sú hlavnými plodinami. Bastia je hlavný prístav a najväčšie mesto s viac ako 90 000 obyvateľov. Ajaccio na juhozápade zeme je starovekým hlavným mestom.