Cyprus

Má rôzne prezývky napr. Afroditin ostrov, Ostrov lásky alebo Ostrov Cypranov. Svojou polohou tvorí križovatku medzi Áziou,Európou a Afrikou. Jeho historický vývoj trvá už deväť tisíc rokov.Získaval svoju identitu už od trojských vojen a od tej doby si tiež udržuje grécku kultúru a reč. Dlhé tisíce rokov tu všade zanechávala svoje stopy ako napr.antické paláce, divadla a kolosea, románské kostoly a byzantské kláštory, benátske paláce, ale aj anglické ľavé riadenia či niektoré britské zákony.
Cyprus je nezavislá ostrovná republika, tretia najväčšia zo stredozemých ostrovov po Sicílii a Sardinii. Má 9251 kilometrov štvorcových.J eho najbližšími susedmi sú Turecko(65km) Izrael, Libanon, Grécko a Egypt.
Cyprus je rozdelený na severnú a južnú časť. Severnú časť obklopuje Turecko. Južnú časť obklopuje Grécko. Na Cypre žije 670 000 obyvateľov,z nich je 80% gréckej národnosti. Najväčšia hora je Mont Olympus(1951mnm). Hlavné mesto Cypru je Nikózia.
MENA:
Cypruská menová jednotka je Cypruská libra-CYP,delí sa na 100 centov.Bankovky sú 20,10,5a1 libra. Mince sú 1,2,10,20 centov.Cypruská libra je 60 korún.

KLIMA:
Podnebie na Cypre je stredomorské,s dlhým a suchým letom,ktoré trvá od polovice mája do polovice októbra.V zima je podnebie mierne a začína od polovice decembra do februára.Na jar sa pohybujú priemerné denné teploty medzi 12 az20°C, v lete medzi 25 až 30°C.Najlepšie býva v júli a auguste,vtedy sa teploty pohybujú okolo 40°C.Na Cypre väčšinou prší v januári a vo februári.

PLÁžE:
Najkrajšie piesočnaté pláže sú vo východnej oblasti okolo strediska Agia Napa a Protars.PLáže v Limassole a Larnace sú o niečo užšie.
Lovenie:
K chytaniu morských rýb na udicu netreba žiadnu licenciu,k lovu harpunou musí byť špecialne povolenie úradov.

KUCHYŇA:
Cypruská kuchyňa je pestrá.Každá dedina na Cypruse má svojú vlastnú špecialitu,ktorá sa nerobí nikde inde.

NAJZNAMEJŠIE ŠPECIALITY:
Chobotnica na víne,Cypruské zemiačky,Kráľovské krevety,Steak Diana.