Chov pstruhov

Dnes na Slovensku začínajú odborníci hovoriť o plánovaní penzie pre mladých ľudí. Pre dnešných dôchodcov, alebo pre tých , ktorých penzia ešte len čaká, vieme iba jedno, že to nie je v poriadku a nebude to v poriadku pre mnohých aj naďalej. Poisťovne vám povedia, že v najbohatšej krajine v USA 100 ľudí v dôchodkovom veku je na tom približne takto: 1 zo 100 je skutočne bohatý v penzii, 4 sú skutočne finančne nezávislí, 16 aj v dôchodkovom veku stále pracuje a 79 zo 100 je v podstate na mizine, závislí od štátu alebo rodiny, alebo sa vôbec nedožili veku 65 rokov pre stres a starosti so zháňaním finančných prostriedkov.
Predkladáme vám skromný projekt pre vašu rodinu s peniazmi mladých a chovom tých starších. Tento rok 2004 chovné farmy v českej republike nasadili 2 milióny kusov pstruhov. Malochov pstruha dúhového, alebo jeho vyšľachtených foriem, vám môže aspoň čiastočne doplniť vaše rodinné rozpočty, jednak vlastnou spotrebou a jednak zásobovaním čerstvých rýb pre reštaurácie, jedálne, penzióny, hotely vo vašom okolí.
Vyšľachteným formám pstruha u nás neprekáža menší obsah kyslíka vo vode, ani vyššia teplota vody v lete. Do dvoch rokov nadobúdajú dĺžku 25 - 50 cm, s hmotnosťou až do 2 kg. Samozrejme chov pstruha v umelej nádrži má svoje tajomstvá. Základným predpokladom malochovu na vlastnom pozemku pri rodinnom dome sú tečúci čistý potok, zabezpečený kolobeh vody z potoka do umelej nádrže a späť, potrava, výživa, pozornosť pri búrkach ( nánosy bahna ), mraznička, hygiena. Mladší premýšľajte nad touto možnosťou pre starších a naopak.
Samozrejme je to obchod ako každý iný, vyžaduje marketing, odberateľov, dobrú cenu a primeranú starostlivosť pri chove. Netvrdím, že touto aktivitou sa stanete v dôchodkovom veku finančne nezávislí.
Váš mesačný doplnkový príjem je o investičných nákladoch, o veľkosti a počte vodných nádrží, o množstve nasadených pstruhov a vami ponúkanej cene. Pre mnohých možno je to iba spôsob ako ušetriť peniaze pri nákupe potravín pre vašu širšiu rodinu v priebehu roka v tisícoch korunách a ako spestriť jedálny lístok vo vašej rodine.

Zdroj: http://www.burzaprojektov .sk/projekt30.html