Čaro drahých kameňov

Nie náhodou všetky staré civilizácie holdovali šperkom z drahých kameňov. Nech už išlo o ktorýkoľvek kút sveta, všade našli ozdoby z ruženínu, citrínu, ametystu či iných skvostných drahokamov. Dnes tieto materiály zažívajú renesanciu.

Objavujeme v nich nielen krásu, ale aj schopnosti vplývať na naše zdravie, emócie, prostredie. Kamene harmonizujú procesy v tele. Oslabujú nadbytočné, posilňujú oslabené, odstraňujú bloky, ktoré bránia prietoku energie v tele.
Nepriehľadné kamene zintenzívňujú vibrácie svojej farby a vlastností, ktoré im prináležia. Podľa toho sa využívajú v nadväznosti na energetické centrá, ktorým prislúchajú jednotlivé orgány a časti nášho tela.
Priescitné kamene pôsobia najmä v oblasti pocitov a vnemov, otvárajú našu dušu.
Jemné vibrácie priehľadných kameňov nás spájajú s najvyššími duševnými spektmi a zušľachťujú celú našu bytosť.
Mnohé choroby vznikajú kvôli negatívnemu vplyvu nášho okolia, prostredia v ktorom žijeme. To sa nepriaznivo odráža na našom zdraví. Preto je veľmi dôležité vedieť. Že niektoré kamene enám pomáhajú znižovať účinok negatývnych zón. Napríklad kryštál , citrín, avanturín, ružením, turmalín, jantár. Tam je najväčším zdrojom slnečnej energie.

Kryštál:
By nemal chýbať v nijakom príbytku. Pôsobí na výmenu energie, mení negatívnu energiu na pozitívnu, harmonizuje medziľudské vzťahy. Jeho zdravotný účinok je univerzálny, najúčinnejšia je však jeho schopnosť tíšiť neurologické bolesti - nevoľnosť, závraty, migrény. Na vedľajších centrách v strede dlaní odstraňuje bloky, Je veľmi dobrý na meditácie a používa sa na nabíjanie iných kameňov.
Čistenie: kryštál čistíme vo vode a energiou ho nabíjame na slnku, a to ľubovoľne dlho. Občas je ho vhodné požiť na hematit, aby sa úplne vybil.

Ruženín:
Prebúdza cit nežnosti, priateľstva a nesebeckej lásky. Posilňuje organizmus, harmonizuje činnosť srdca, reguluje srdcový rytmus, kladne vplýva na neplodnosť mužov a žien. Ideálne je umiestniť veľký kus ruženínu k počítaču a televízoru - pohlcuje energetický smog. Rovnako vhodné je mať ho pri posteli v spálni. Výborne spolupôsobí s kryštálom a čiernym turmalínom.
Čistenie: Ruženín čistíme vo vode, nabíjame na nepriamom slnku radšej dlhší čas.

Turmalín:
Odroda Skoryl Turmalín môže mať skutočne veľmi rozmanité farby. Sfarbenie závisí od prvkov, ktoré obsahuje a práve od obsahu týchto prvkov, ktoré obsahuje a práve od obsahu týchto prvkov závisí jeho použitie. Skoryl je čierny a jeho najväčšou silou je rozbíjanie akýchkoľvek mentálnych, duchovných či očistnú a aj liečebnú silu. Chráni nás pred kozmickým a pozemským žiarením, pred geopatogénnymi zónami ale geopatogénnymi zónami ale aj pred zlobou a závisťou. Pôsobí ako štít na odvrátenie negatívnej energie. Výborne sa s ním dajú stimulovať reflexné zóny na chodidlách nôh.
Čistenie: Turmalín čistíme vodou spolu s kryštálom a nabíjame na priamom slnku.

Citrín
Ideálne pôsobí, ak ho položíme na oblasť plexus solaris - pomáha prekonávať stavy nepokoja, nespokojnosti, strachu, depresií. Čistí krv a črevá. Dodáva nám vnútornú harmóniu, kladne pôsobí na látkovú výmenu a teda stimuluje imunitný systém. Ak ho priložíme na hrdlo, uvoľňuje dýchacie cesty, pomáha zdolávať bronchitídu. Ak necháme citrín pôsobiť vo vode a tú potom použijeme na oplachovanie vlasov, dobre pôsobí proti lupinám.
Čistenie: Citrín čistíme vodou, nabíjame krátko priamo na slnku.,

Avanturín
Je to kameň kľudného spánku, pomáha zabudnúť na drobné starosti všedného dňa. Zelený avanturín má všestranné liečivé vlastnosti. Svetlé zelené odtiene sú vhodné pri zdolávaní srdcových porúch, vracajú silu pri emocionálnom preťažení, harmonyzujú krvný tlak, dobre eliminujú stres. Avanturín prospieva vlasom a očiam. Existujú aj odrody modrého oranžového a červeného avanturínu.
Čistenie: Avanturín čistíme vodou a nabíjame priamo na slnku.

Ametyst
Je to kameň duchovnej čistoty a meditácie, je symbolom premeny, inšpirácie, intuície. Zaháňa hnev, strach. Negatívne vlastnosti, zmierňuje žiaľ, znižuje duševné napätie, upokojuje spánok. Je vhodný pri neurózach aj halucináciách. Ak ho priložíme na čelo alebo ak ním masírujeme čelo a spánky, utíši nám bolesť hlavy.
Čistenie: Ametyst čistíme vodou a nabíjame ho v tieni.

Achát
Achát považujeme za kameň priateľstva. Zo zdravotného hľadiska dokáže znížiť zvýšenú telesnú teplotu, preto je ideálny pri infekčných ochoreniach ale aj pri kožných problémoch. Existuje mnoho farebných odtieňov achátu, ktoré majú svoje špecifické prednosti.
Čistenie: Achát čistíme vodou, nabíjame ho na slnku ľubovoľne dlho.