Antoine de Saint Exupéry: Malý princ

Hlavné postavy: Autor (Exupéry), malý princ

Hlavná myšlienka: Dospelí nikdy nevedia pochopiť sny a nálady detí.

Stručný dej:

1:

Antoine videl knižku o zvieratách, nato nakreslil predmet, ktorý sa podobal na klobúk, ale v skutočnosti to bol veľhad kráľovský, ktorý zožral slona. Dospelí nepochopili tento obrázok, a tak Antoine prestal kresliť.

2:

Pred šiestimi rokmi mal autor poruchu na svojom lietadle a núdzovo pristál na púšti. Ráno ho zobudil čudný hlas, ktorý chcel, aby mu nakreslil ovečku. Na štvrtýkrát sa mu to podarilo. Tak Antoine spoznal malého princa.

3:

Malý princ nevedel, čo je to lietadlo, preto mu to Antoine vysvetlil. Keď sa malý princ opýtal Antoina, odkiaľ prichádza, zistil, že malý princ nieje zo Zeme a že jeho planéta je menšia ako dom.

4:

Antoine sa domnieva, že malý princ pochádza z asteroidu B612. Autor sa zamýšľa nad reakciami dospelých, keď im poviete, že máte nového kamaráta.

5:

Malý princ sa pýta, či ovečky obhrýzajú kríky. Antoine odpovedal, že áno. ,, Aj baobaby? " opýtal sa ešte raz malý princ. Na to mu Antoine odpovedal rovnako. Malý princ sa ho pýtal preto, lebo na jeho planéte rastú dobrá aj zlé rastliny, no a baobaby boli tie zlé a chcel, aby mu ovečka pomohla s klčovaním.

6:

Antoine sa dozvedel, že malý princ má rád západy slnka.

7:

Malý princ sa opýtal, či ovečky žerú aj kvetiny. Antoine odpovedal, že áno. Keď povedal malému princovi, tŕne sú nanič, malý princ sa veľmi nahneval. Rozprával mu o jeho kvetine, ktorú nechal na malej planéte.

8:

Antoine sa dozvedá o kvetiny malého princa. Malý princ sa zhovára so svojou namyslenou kvetinou. Zapochyboval nad ňou. Vyčíta si, že ju nechal samú na planéte.

9:

Lúči sa s kvetinou, pretože chce utiecť.

10:

Hľadá zamestnanie. Na prvej planéte stretol kráľa. Bol to múdry kráľ, ale nemal poddaných. Kráľ ho chcel urobiť ministrom, ale malý princ to odmietol, pretože by nemal komu ministrovať. Pobral sa preč.

11:

N druhej planéte býval márnivec. Chcel, aby mu malý princ tlieskal, ale princa to prestalo baviť a pobral sa preč.

12:

Na ďalšej planéte býval pijan, ktorý pil preto, lebo sa hanbil, že pije. Princ mu nevedel pomôcť a odišiel.

13:

Štvrtá planéta patrila biznizmenovi, ktorý vlastnil všetky hviezdy. Celý deň preratúval koľko má hviezd. Keď mu princ povedal, že nieje pre hviezdy osožný, ostal nemý.

14:

Na piatej planéte býval lampár. Stále zhasínal a zasvecoval svetlo. Lampár princovi vysvetlil, že kedysi to bolo inak. Mal čas si pospať, ale teraz sa planéta krúti čoraz rýchlejšie. Lampár bol verný príkazu, a tak mu malý princ nevedel pomôcť.

15:

Šiesta planéta bola desaťkrát väčšia. Býval na nej starý pán - zemepisec. Vysvetlil malému princovi, čo robí, kto je to cestovateľ. Potom mu doporučil ísť na planétu Zem, pretože má dobrú povesť.

16:

Teda išiel na Zem. Princ sa díval, ako zasvecujú lampy na celom svete a zdalo sa mu to nádherné.

17:

Na Zemi stretol hada, porozprával sa s ním o ľuďoch.

18:

Potom stretol kvetinu, ktorá mu nevedela povedať, kde sú ľudia.

19:

Vystúpil na veľký vrch, kde počul ozvenu.

20:

Princ prišiel do záhrady plnej ruží. Pritom si spomenul na svoju kvetinu.

21:

Stretol líšku( Pri tomto som si spomenul na svoju priateľku - líšku, ktorú z celého srdca pozdravujem - ahoj líška pozn. Majlen) Musel si ju skrotiť, aby sa mohli spolu priateliť. Líška mu rozpráva, aký má ona jednotvárny život. Líška mu poradila, aby sa išiel ešte raz pozrieť na ruže. Pochopil, že jeho kvetina je jediná na svete. Rozlúčil sa s líškou a ona mu darovala tajomstvo.

22:

Stretol sa s výhybkárom. On mu vysvetlil, ako je to s vlakmi.

23:

Stretol obchodníka, ktorý predával tabletky proti smädu.

24:

Na ôsmy deň už nemal Antoine ani kvapku vody. Spolu s malým princom sa vybrali hľadať studňu. Obidvaja obdivujú púšť. Ráno objavili studňu.

25:

Vytiahli vodu zo studne. S chuťou sa napijú. Antoine mu nakreslí náhubok pre ovečku. Princ mu povedal, aby išiel späť, opravovať lietadlo.

26:

Ráno sa malý princ rozprával s hadom. Antoine sa naňho hnevá. Princ mu oznámi, že dnes v noci sa vráti domov. Večer sa ticho vytratil. Antoine ho však dobehol. Princ mu vysvetlil, že toto telo nemôže zobrať so sebou, lebo je moc ťažké. Zrazu prišiel had a uštipol malého princa.

27:

Antoine dobre vedel, že sa on vrátil na svoju planétu, lebo ráno našiel jeho telo, ale zabudol mu dať kožený remienok pre náhubok, aby ho mohol dať ovečke.
Stránka pochádza od: Majlen