podobné referáty

Riadiace sústavy
Regulačné mechanizmy: Dráždivé-nervové Látko ... viac...

Ryby našich vôd
Ryby patria medzi najstaršie žijúce stavovce. Pr ... viac...

Toxikománia
Vymedzenie pojmov „Droga je prirodzená alebo synt ... viac...

Včelárstvo
ÚVOD Človek chová včely už veľa stáročí ako ú ... viac...

Trieda: Cicavce
Cicavce (Mammalia) sa vyvinuli koncom druhohôr z p ... viac...

ico refreklama

Vylučovanie


Hodnotenie:
Zobrazení: 2391


Zložitosť vylučovania sa postupne stupňovala s vývojom organizmov. Od baktérií a jednobunkových živočíchov, kde súžia na vylučovanie len tie najkratšie a najjednoduchšie cesty, až po cicavce, ktoré majú na vylučovanie zariadených hneď niekoľko procesov, kde každý má svoju vlastnú zložitú a dokonalú cestu. V najbližšej časti by som chcel opísať vylučovací proces u človeka, nakoľko to moje zdroje informácií podporujú najviac.
Vylučovanie u človeka obsahuje vlastne tri procesy: vylučovanie pomocou močového systému, pomocou tráviaceho systému a pomocou potenia.
Pri vylučovaní pomocou močového systému prvým dôležitým orgánom sú obličky. Slúžia na triedenie prebytočnej vody, solí, močoviny a toxických látok z krvi. Ich funkcia sa dá prirovnať k funkcii nejakého filtra. Krv sa vnútri orgánu filtruje a postupne vzniká malé množstvo koncentrovanej odpadovej tekutiny – moču. Tá potom je odvádzaná svalnatou trubicou – močovodom do močového mechúra.
Močový mechúr je svalnatý vak v dolnej časti brucha, ktorý sa zväčšuje v závislosti od pribúdajúceho množstva moču. Dve tenké trubice – močovody sa otvárajú smerom do zadnej časti a privádzajú moč z obličiek. Na spodnej strane močového mechúra je tenkostenná močová trubica, ktorou sa moč odvádza von z tela. U žien je omnoho kratšia ako u mužov.
Pri vylučovaní pomocou tráviaceho systému sa prehltnutá potrava dostáva cez hltan do najširšej časti čriev, do žalúdka. Je to svalnatý vak, ktorý sa rozširuje v závislosti od množstva zhltnutej potravy. Tam ju drví, premiešava so žalúdočnými kyselinami a inými tráviacimi šťavami tvorenými v žalúdočnej stene. Potrava sa mení na krémovitú hmotu a postupuje ďalej do tenkého čreva.
Črevá sa skladajú z dvoch častí: tenké a hrubé črevo. Spolu majú dĺžku asi 7,5 m. Tenké črevo je trubica stočená v bruchu. Je to hlavné miesto pre trávenie a vstrebávanie potravy. Druhá časť, hrubé črevo, je umiestnená okolo tenkého čreva. Jeho hlavnou funkciou je vstrebávať vodu a soľ a vypudzovať odpad, ktorý sa skladuje v konečníku. Keď je plný, zvierač sa uvoľní a stolica sa vytlačí z tela.Posledným druhom vylučovania je vylučovanie potom. Potom vylučuje človek z tela nepotrebné a škodlivé látky zmiešané s vodou. Telo opúšťajú na celom povrchu tela pomocou pórov. Sú to malé kanáliky s potnými žľazami. Potenie má v ľudskom tele aj funkciu obrany proti prehrievaniu organizmu na základe fyzikálneho zákonu, pot sa na povrchu tela vyparuje a vyparovanie spôsobuje ochladenie povrchu.ako to funguje?